HS-IT350/500 SMEMA Compatible Automatic PCB Inverter for Double-Side Process
Shenzhen Hansome Technology Co., Ltd.
Trust Seal
Verified Supplier
Credit Check
Supplier Assessment
Contact Now
Brand Name : HSTECH
Model Number : HS-IT350
Certification : CE
Place of Origin : China
MOQ : 1 set
Price : Negotiable
Payment Terms : T/T, Western Union
Supply Ability : 100 sets per month
Delivery Time : 7~9 work days
Packaging Details : Wooden package
Product Name : PCB Flipper Inverter
Warranty : 1 Year
Control : Touch screen
PLC : MITSUBISHI
Relay Brand : Schneider
Optoelectronic Switch : OMRON
Material : Aluminum Alloy
Condition : New
Thickness : 0.6-4.0mm
Signal : SMEMA
Application : Electronic Assembly
Color : Silver
Control System : PLC
OEM/ODM : Available
Power Consumption : 200W
Power Supply : AC220V
Air Pressure : 4-6bar
Speed : 200-300pcs/min
Type : Automatic
Weight : 220/240KG
Contact Now
Technical Details
Function This unit is used to invert PCBs (180degree) for double-side process
Transport height 910±20mm
Transportation direction L~R, or R~L
Cycle time Approx 5 seconds
Track fixed side Front side
Power supply AC100-230V,50/60Hz,single phase
Air pressure 4-6bar
Air consumption Max 10L/min
PCB thickness Min 0.6mm
Signal SMEMA
Specification
Model HS-IT350 HS-IT500
Efficient PCB length 50*50~450*350mm 50*50~450*500mm
Machine dimension 570*945*1270mm 570*1095*1270mm